Yüzey Hazırlama Dereceleri

STANDARTLAR SSPS (*) SIS (**) YÜZEY TEMİZLİK DERECELERİNİN TANIMI
Kum püskürtme ile beyaz metale kadar temizleme: SP-5 Sa-3 Metal yüzeyinde bulunan paslar ve diğer bütün yabancı maddeler tam olarak giderilir. Temizlik derecesi, beyaz metal yüzeyin elde edildiği en üstün temizlik derecesidir.
Kum püskürtme ile beyaza yakın temizleme: SP-10 Sa-2 1/2 Metal yüzeyde bulunan pasların yaklaşık olarak %95’nin giderilmiş olduğu ve metal yüzeyinin parlak bir renk kazandığı temizlik derecesidir.
Kum püskürtme ile ticari temizleme: SP-6 Sa-2 Metal yüzeyinde bulunan pasların giderildiği fakat bazı oyuk ve çatlaklar içinde pasların görüldüğü temizlik derecesidir.
Kum püskürtme ile hafif temizleme: SP-7 Sa-1 Metal yüzeyde bulunan yumuşak maddelerin ve kaba pasın giderildiği, fakat yüzeyde henüz gözle görünecek derecede pas rengi bulunan temizlik derecesidir.
Makine ile Temizleme : SP-3 St-3 Yüzeyde bulunan eski boyalar ve paslar, makine ile çalışan disk, zımpara gibi çeşitli aşındırıcılar kullanılarak temizlenir.
El Aletleri Temizleme: SP-2 St-2 Yüzeyde bulunan eski boya, pas ve yüzeye yapışmış yabancı maddeler, tel fırça, zımpara gibi el aletleri ile temizlenir.
Solvent ile Temizleme: SP-1 Solvent veya alkali çözeltisi kullanılarak yüzeyde bulunan yağ, gres ve kirler giderilir. Bu yöntemle pas giderilemez.
Pikling SP-8 Uygun konsantrasyonlarda asit çözeltileri içine daldırılarak metal yüzeyindeki pas ve yabancı maddelerin kimyasal olarak temizlenmesidir.
Su jeti ile temizleme Yüksek basınçlı su jetleri ile (min. 1000 bar) metal yüzeydeki yağ, gres, kir ve pas giderilir. Ancak yüzeyde kalabilecek su zerrecikleri ile tekrar paslanma riski bulunmaktadır.